Przeskocz do treści

Miejska sieć 100 czujników smogu w Krakowie

Facebooktwitterpinterestlinkedin
airly urzadzenie do pomiaru
Źródło: Airly

Airly, firma start-up, planuje w najbliższym czasie rozmieścić 100 sensorów smogu na terenie Krakowa. Docelowo czujników monitorujących stan powietrza ma być aż 300. Prowadzone są zapisy dla osób, które są zainteresowane zainstalowaniem takich urządzeń. Akcja dotyczy tylko Krakowa i jego mieszkańców. Urządzenia te są nieduże, będą podłączone przez WiFi do sieci wysyłając na bieżąco informację o smogu. Dzięki takiej sieci czujników rozmieszczonych po całym mieście powstanie mapa zanieczyszczenia powietrza on-line.

 Czujnik mierzy:
 • pył zawieszony PM10
 • pył zawieszony PM2,5
 • temperaturę
 • ciśnienie
 • wilgotność

Jak twierdzą twórcy urządzenia jego sensor był porównywany przez kilka miesięcy z wynikami z miejskiej stacji monitoringu i dane były zgodne. Twórcami urządzeń i pomysłodawcami akcji jest zespół czterech studentów AGH: Wiktor Warchałowski, Michał Misiek, Aleksander Konior, Michał Kiełtyka. W sierpniu start-up pozyskał inwestora Wojciecha Burkot.

Poniżej wideo promocyjne:

 

Sześć stacji monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska to naprawdę za mało jak na prawie 800-tysięczne miasto. Szczególnie porównując tę wartość do zachodnich metropolii. Jeśli urządzenie firmy Airly będzie tak dokładne jak przedstawiają to pomysłodawcy, to rozwiązanie wydaje się być świetną alternatywą dla oficjalnych danych z WIOŚ. Przy tak gęstym rozmieszczeniu sensorów możemy się spodziewać, że mapa zanieczyszczeń będzie bardzo miarodajnie odzwierciedlała aktualną sytuację smogu w Krakowie.

Zapraszam do dyskusji na ten temat na forum.

Źródło:
airly.eu, businessinsider.com.pl, agh.edu.pl

4 myśli na “Miejska sieć 100 czujników smogu w Krakowie

 1. milosz

  Wreszcie jakies sensowne rozwiazanie. 6 stacji to za malo. Mamy wielkie puste obszary na mapie Krakowa.

  1. Karol

   "Wreszcie jakies sensowne rozwiazanie. 6 stacji to za malo." Te czujniki z AGH są dużo, dużo prostsze od oprzyrządowania w tych 6 stacjach. Stacja np ogrzewa powietrze by usunąć z niego mgłę, a tanie czujniki właśnie mgły / małych kropelek wody (która też jest zawieszona) nie odróżnia od smogu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.