Przeskocz do treści

Porównanie poziomu pyłów w Krakowie

Facebooktwitterpinterestlinkedin

Dodałem podstronę Kraków - poziom zanieczyszczeń zawierającą wykresy głównych zanieczyszczeń stolicy małopolski. Oprócz wszystkim dobrze znanych pyłów PM10 i PM2,5 nasze miasto zatruwane jest również przez dwutlenek azotu NO2, ozon O3, benzen C6H6 oraz szczególnie groźny benzo(a)piren C20H12.

Poniżej przedstawiam dwie animacje ze wspomnianej podstrony. Jedna prezentuje stężenie pyłów zawieszonych PM10, a druga PM2,5. Porównywane są wyniki z trzech stacji pomiarowych: Aleje Krasińskiego, Kurdwanów oraz Nowa Huta. Poziom dopuszczalny dla PM10 to 40 µg/m3 a dla PM2,5 to 25 µg/m3. Poziomy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia to odpowiednio 20 µg/m3  i 10 µg/m3.

Porównanie poziomu pyłów w Krakowie PM10Porównanie poziomu pyłów w Krakowie PM2,5Sytuacja na Kurdwanowie jak i w Nowej Hucie przedstawia się bardzo źle. Poziom dopuszczalny przekroczony jest przez ponad pół roku. Natomiast na Alejach Krasińskiego jest jeszcze gorzej! Biorąc pod uwagę normy WHO zanieczyszczenie pyłami jest przekroczone na wszystkich stacjach przez praktycznie cały rok. Jak widać Kraków potrzebuje skoordynowanego działania na wielu frontach na rzecz poprawy jakości powietrza. Przy takich stężeniach smogu sam zakaz palenia węglem to na pewno za mało.