Przeskocz do treści

Ochrona przed smogiem – Zasady ogólne

Facebooktwitterpinterestlinkedin

Przedstawiam tu ogólne zasady, jak chronić się przed smogiem.

Na zewnątrz budynków

W czasie zwiększonego zanieczyszczenia powietrza zaleca się w miarę możliwości pozostawanie w pomieszczeniach zamkniętych (dom / mieszkanie / biuro), gdzie stan powietrza jest lepszy niż na zewnątrz.

Grupami najbardziej narażonymi na negatywny wpływ smogu są:

  • noworodki, dzieci
  • kobiety w ciąży
  • osoby starsze
  • osoby z problemami zdrowotnymi (np. dotknięte chorobami układu oddechowego).

W dni z wysokimi wskaźnikami zanieczyszczenia lepiej zminimalizować ilość uprawianego sportu. Wysiłek powoduje zwiększoną wentylację płuc, co naraża nas na przyjęcie proporcjonalnie większej ilości szkodliwych pyłów i substancji.

Jeśli musimy wyjść na dwór (pole 😉 ), a mamy możliwość wyboru dogodnej pory, proponuję dostosować się do zmieniającego się w ciągu doby stężenia trujących związków.

Przykładowy wykres dobowego stężenia pyłu PM10 oraz PM2,5 w grudniowy dzień pracujący:

ochrona przed smogiem - zasady ogolne pm25 pm10Widać wyraźnie, że w okolicy godziny 16 stężenie się zwiększa. Owa tendencja jest zauważalna na każdym wykresie z dnia pracującego. Wynika to z tego, że ludzie wracają do domu i włączają ogrzewanie (jednym z głównych źródeł pyłów PM10/PM2,5 są piece węglowe).

Poniżej wykres przedstawiający stężenie tlenków azotu - dzień pracujący.

ochrona przed smogiem - zasady ogolne tlenki azotuPrawie na każdym wykresie tlenków dostrzeżemy dwa charakterystyczne maksima. Tlenki azotu są w dużej części zanieczyszczeniem komunikacyjnym, powstałym w wyniku spalania paliw, stąd największe stężanie ma miejsce w godzinach szczytu na ulicach  (korki samochodowe - dojazd i powrót z pracy).

Powyższe wykresy wskazują wyłącznie ogólną tendencję wynikającą z zachowań społecznych. Stopień zanieczyszczenia będzie dodatkowo wahał się w zależności od zmieniającego się wiatru, temperatury, wilgotności oraz nasłonecznienia.

Należy zwracać uwagę na godziny, z których pochodzą wyniki, gdyż część stacji pomiarowych aktualne wyniki prezentuje z opóźnieniem.

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w maseczkę przeciwsmogową i używanie jej za każdym razem, gdy wychodzimy na zewnątrz, podczas występowania zjawiska smogu. Dotyczy to również uprawiania sportu np. jazdy na rowerze. Maska powinna mieć dobre filtry i być właściwie dobrana (dopasowana) do wielkości/budowy twarzy.

Wewnątrz budynków

Poziom zanieczyszczenia w lokalach zamkniętych jest zauważalnie mniejszy w porównaniu do poziomu na zewnątrz budynków. Niestety nadal potrafi być na tyle wysoki, że w wydatny sposób wpływa na pogorszenie stanu naszego zdrowia.
Zanieczyszczenie w budynku można zmniejszyć poprzez zastosowanie oczyszczacza powietrza opartego najczęściej na filtrze HEPA oraz filtrze z aktywnym węglem. Wydajność oczyszczacza powinna być odpowiednio dobrana do kubatury (objętości) pomieszczenia.

Dodatkowym czynnikiem poprawiającym stan powietrza w mieszkaniu są odpowiednio dobrane rośliny doniczkowe, szczególnie gdy występują w dużej ilości i objętości.

Prostym zabiegiem poprawiającym jakość powietrza w domu jest uszczelnienie okien i drzwi. W takim wypadku nie można zapominać o systematycznym przewietrzaniu mieszkania w celu dostarczenia tlenu. Najlepiej przewietrzanie dostosować do najmniejszego dobowego zanieczyszczenia.

 


Źródła w dziale Linki / Źródła