Przeskocz do treści

Rośliny doniczkowe – Naturalne filtry

Facebooktwitterpinterestlinkedin

Proces oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy możemy wspomóc nie tylko poprzez posiadanie oczyszczacza powietrza. Wystarczy zainwestować w odpowiednie gatunki roślin doniczkowych. Niektóre gatunki mają szczególnie dobroczynny wpływ na stan powietrza w pomieszczeniach, co udowodniły między innymi badania NASA poświęcone zdolności wychwytywania i usuwania szkodliwych substancji przez rośliny doniczkowe. Badania miały na celu ustalenie najlepszych metod filtracji powietrza na stacjach kosmicznych, ale korzyści z nich możemy czerpać na co dzień. Możemy być zaskoczeni bo większość z tych roślin jest nam dobrze znana z domów i mieszkań naszych mam i babć. Tak więc przy niewielkim nakładzie finansowym możemy filtrować powietrze w domu i upiększać swoja przestrzeń.

Badania przeprowadzone przez NASA

Badania przeprowadzone przez NASA (NASA Clean Air Study) pod koniec lat osiemdziesiątych pozwoliły na opracowanie listy najbardziej użytecznych przy oczyszczaniu i filtracji powietrza roślin.

Badano rośliny pod kątem filtracji następujących groźnych dla zdrowia występujących w powietrzu toksyn (szerzej na temat smogu, źródłach i jego wpływu na zdrowie na podstronie).

Szkodliwe substancje

Benzen

Źródło: Produkt uboczny w przemyśle koksowniczym i gazowniczym oraz spalania ropy naftowej. Obecny w spalinach samochodowych. Używany do otrzymywania plastiku, żywic, włókien syntetycznych, farb, detergentów, leków i pestycydów.
Toksyczność: Silne właściwości rakotwórcze. Ekspozycja na benzen powoduje podrażnienie oczu, bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie. Silniejsza ekspozycja powoduje drgawki i zgon.

Formaldehyd

Źródło: Formaldehyd powstaje podczas niepełnego spalania substancji zawierających węgiel. Znajdziemy go w artykułach z papieru oraz tkaninach syntetycznych.
Toksyczność: Krótkotrwała ekspozycja na formaldehyd powoduje podrażnienie drog oddechowych, jamy ustnej i gardła. Silniejsza ekspozycja prowadzi do obrzęku płuc i dróg oddechowych.

Trichloroeten

Źródło: Powstaje przy produkcji i wchodzi w skład farb drukarskich, klejów, lakierów.
Toksyczność: Ma silne właściwości narkotyczne oraz kancerogenne. Ekspozycja na ten związek powoduje ekscytację, zawroty głowy, bóle głowy, nudności, wymioty senność. Silniejsza ekspozycja prowadzi do śpiączki.

Toluen

Źródło: Otrzymywany jest z ropy naftowej lub smoły pogazowej.
Toksyczność: W początkowym okresie zatrucia, pary toluenu wywołują podrażnienie błon śluzowych. Długotrwałe oddziaływanie niskich stężeń toluenu powoduje zmiany we krwi.

Ksylen

Źródło: Spaliny samochodów, dym tytoniowy, przemysł drukarski, garbarski, gumy, farby i lakiery.
Toksyczność: Pary ksylenu działają drażniąco na błony śluzowe oczu, nosa i gardła. Jest to narkotyk o działaniu silniejszym od benzenu i toluenu.

Amoniak

Źródło: Detergenty, nawozy.
Toksyczność: Podrażnienie oczu, kaszel, ból gardła.

 

Złota piątka - najlepsze rośliny na smog


Złocień wielkokwiatowy - Chrysanthemum morifolium

rosliny doniczkowe naturalne filtry - zlocien wielkokwiatowyrosliny doniczkowe naturalne filtry - zlocien wielkokwiatowyrosliny doniczkowe naturalne filtry - zlocien wielkokwiatowy

Pochłania

Benzen, formaldehyd, trichloroeten, toluen, ksylen i amoniak.

Wygląd

Złocień to inaczej chryzantema. Jest rośliną dekoracyjną o dużych pełnych kwiatach i ciemnozielonych liściach. W zależności od odmiany osiąga 30 -70 cm wysokości i 50-100 cm szerokości.

Wymagania

Złocień wymaga żyznego, próchniczego i zasobnego w składniki pokarmowe podłoża. Odczyn podłoża powinien być zbliżony do obojętnego . Stanowisko słoneczne. Podlewanie 1-2 razy w tygodniu w zależności od panujących warunków.


Skrzydłokwiat - Spathiphyllum 'Mauna Loa'

rośliny doniczkowe naturalne filtry - skrzydłokwiatrośliny doniczkowe naturalne filtry - skrzydłokwiatrośliny doniczkowe naturalne filtry - skrzydłokwiat

Pochłania

Benzen, formaldehyd, trichloroeten, toluen, ksylen i amoniak.

Wygląd

Wieloletnie, wiecznie zielone rośliny zielne. Skrzydłokwiat jest to średniej wielkości roślina. Osiąga wysokość ok. 35 cm, wszerz rozrasta się na ok. 1 m. Ich walorami ozdobnymi są piękne, błyszczące liście oraz kwiatostany i owocostany.

Wymagania

Ziemia powinna być żyzna, próchniczna. Roślina lubi średnie temperatury: latem 18–25°C, zimą min. 16 °C. Najlepiej rośnie w zacienionych miejscach. Podlewanie umiarkowane, miękką wodą o temperaturze pokojowej. Zbyt intensywne powoduje żółknięcie i więdnięcie liści. Roślina lubi dużą wilgotność powietrza i zraszanie w czasie upałów. Przecinanie nie jest potrzebne


Bluszcz pospolity - Hedera helix

rośliny doniczkowe naturalne filtry - bluszcz pospolity rośliny doniczkowe naturalne filtry - bluszcz pospolityrośliny doniczkowe naturalne filtry - bluszcz pospolity

Pochłania

Benzen, formaldehyd, trichloroeten, toluen, ksylen.

Wygląd

Jest to zimo zielone pnącze. Wygląd zróżnicowany ze względu na wielość odmian uprawnych o różnorodnych kształtach i barwach liści, sposobach wzrostu i wymaganiach.

Wymagania

Wobec gleby bluszcz jest tolerancyjny, jednak najlepiej rośnie na glebach świeżych i próchnicznych. Dobrze znosi niskie temperatury. Bluszcze należy chronić przed bezpośrednim słońcem. Najlepiej rosną w świetle rozproszonym i tylko odmiany pstrolistne wymagają więcej światła.


Sansewieria gwinejska - Sansevieria trifasciata 'Laurentii'

rośliny doniczkowe naturalne filtry -sansewiera gwinejska rośliny doniczkowe naturalne filtry -sansewiera gwinejskarośliny doniczkowe naturalne filtry -sansewiera gwinejska

Pochłania

Benzen, formaldehyd, trichloroeten, toluen, ksylen.

Wygląd

Roślina dorasta do 120 cm wysokości, jednakże zazwyczaj osiąga do 80 cm. Sansewieria gwinejska posiada długie, ostro zakończone liście o szerokości 5-6 cm i zielonej barwie z żółtawym lub kremowym brzegiem

Wymagania

Roślina długowieczna bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki jak susza, duże różnice temperatur lub silne nasłonecznienie. Równie dobrze rośnie w pełnym słońcu, półcieniu jak i w cieniu. Roślina potrafi znieść spadki temperatury nawet poniżej 10°C. Podlewanie w lecie: raz na 1-2 tygodnie w zimie nawet co 3 tygodnie.


Dracena obrzeżona - Dracaena marginata

rośliny doniczkowe naturalne filtry - dracena obrzeżonarośliny doniczkowe naturalne filtry - dracena obrzeżonarośliny doniczkowe naturalne filtry - dracena obrzeżona

Pochłania

Benzen, formaldehyd, trichloroeten, toluen, ksylen.

Wygląd

Charakteryzuje się biało i żółto paskowanymi liśćmi. W warunkach domowych osiąga 60-70 cm wysokości.

Wymagania

Odporna na niesprzyjające warunki i łatwa w uprawie. Dracaena lubi jasne stanowiska jednak bez bezpośredniego nasłonecznienia. Idealnie czuje się w temperaturze pokojowej, czyli w ok. 20 st. C, a zima nie w niższej niż 15-18 st. C. Lubi wilgotne powietrze. Podlewać należy umiarkowanie, raz w tygodniu, zimą rzadziej.


Podsumowanie

Może warto więc zwrócić uwagę na te często niepozorne rośliny. Zieleń w naszym otoczeniu zawsze przynosi korzyści. Zaprośmy ją do domu a nasza przestrzeń stanie się zdrowsza i piękniejsza.

 


Źródła w dziale Linki / Źródła